Zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych – ruszyły prekonsultacje

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalski
Ze względu na nauczanie zdalne wprowadzone w trakcie pandemii COVID-19 Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o zmianach wymagań na egzaminach ósmoklasisty i maturalnych. Zanim zmiany zostaną ogłoszone, zespoły robocze pracujące nad wymaganiami czekają na opinie nauczycieli. Do 27 listopada ministerialni eksperci czekają na wiadomości w ramach tzw. „prekonsultacji”.
REKLAMA

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną tegoroczne egzaminy dla uczniów kończących szkoły podstawowe i szkoły średnie będą realizowane na podstawie zawężonego zakresu wymagań programowych.

MEN powołał zespoły ekspertów, które przeanalizują podstawowy programowe i stworzą wymagania, które obowiązywać będą na przyszłorocznych egzaminach. Na tym etapie prac resort, chcąc skonsultować projekt z nauczycielami, zachęca ich do udziału w tzw. „prekonsultacjach”.

Od 20 do 27 listopada na adres e-mail prekonsultacje@men.gov.pl nauczyciele mogą wysyłać swoje sugestie i opinie dotyczące propozycji wymagań egzaminacyjnych.

Wszystkie opinie zostaną uwzględnione w pracach zespołów.

Po zakończeniu „prekonsultacji” w grudniu MEN ogłosi w formie rozporządzenia nowe wymagania egzaminacyjne i rozpocznie szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli, które realizowane będą za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Edukacji. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikuje wówczas aneksy do informatorów, zawierające m.in. opisy zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego.

Następnie opracowane zostaną arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego, które trwafią do szkół w marcu 2021 r., na około dwa miesiące przed majowymi egzaminami. W przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. uczniowie będą mieli więcej czasu na opanowanie i powtórzenie zredukowanego zakresu wymagań, ponieważ egzamin ten odbędzie się w ostatnim tygodniu maja, a nie jak w roku 2019 – w kwietniu.

Źródło: www.torun.pl

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-02-12 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-14 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-05 19:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-06 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany