Święto Kolegium Jagiellońskiego 2019
Według rankingu miesięcznika „Perspektywy” Kolegium Jagiellońskie jest najlepszą niepubliczną uczelnią w Toruniu. Świetnie wypada również w skali krajowej, zajmując wysokie piętnaste miejsce. Choć funkcjonuje raptem od 2003 roku, poszczycić się może niebagatelnym wkładem w rozwój toruńskiej oświaty, wpisując się w ponad 700-letnią historię tutejszego szkolnictwa.
- Drodzy studenci, dzisiaj dla was najszczęśliwszy moment zakończenia studiów i odebrania dyplomów - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Oby każdy ośrodek nauki i kształcenia rozwijał się tak jak Kolegium Jagiellońskie, które działa dopiero piętnaście lat, a zajmuje już piętnaste miejsce wśród trzystu niepublicznych uczelni w Polsce. Trzeba mieć dynamiczne umiejętności rozwoju, aby tak szybko dojść do takiego sukcesu. Życzę Kolegium Jagiellońskiemu, aby nigdy nie spuszczało z tonu i w tak dynamiczny, efektowny i sukcesywny sposób promowało miasto Toruń.
Kolegium Jagiellońskie kontynuuje tradycje powstałej w XIV wieku Szkoły Nowomiejskiej, której siedziba od początku XVII wieku znajdowała się nigdzie indziej, jak w Nowym Mieście przy ulicy Prostej. Toruńska Szkoła Wyższa odwołuje się również do tradycji toruńskiego Kolegium Jezuickiego, które było jedną z najbardziej elitarnych szkół dawnej Rzeczpospolitej.
Obecnie Kolegium Jagiellońskie prowadzi zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie w obszarze administracyjno-ekonomicznym, pedagogicznym i bezpieczeństwa narodowego. Uczelnia w ofercie ma także studia podyplomowe. Tam spotkamy takie kierunki jak doradztwo i pośrednictwo zawodowe, wczesne nauczanie języka angielskiego, organizacja i zarządzanie oświatą zarządzanie bezpieczeństwem państwa czy administracja publiczna. Ciekawym urozmaiceniem jest również nauka języka chińskiego czy pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, która wykładana jest za darmo.
- Rozpoczęty przed kilkoma laty proces podnoszenia jakości kształcenia w naszej uczelni w świetle obiektywnych kryteriów jest potwierdzany i weryfikowany. Kolejny rok z rzędu sto procent naszych absolwentów ma zatrudnienie - powiedział rektor Kolegium Jagiellońskiego prof. Grzegorz Górski. - Jesteśmy dumni, że mury naszej uczelni opuszcza dziś grupa blisko dwustu absolwentów, w ten sposób powstaje grupa czterech tysięcy absolwentów ogółem. Zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym jest to potencjał, który znacząco wpływa na nasz region i nasze miasto.
Do coraz liczniejszego grona absolwentów Kolegium Jagiellońskiego oficjalnie dołączyli dziś kolejni uczeni, którzy w wypełnionej po brzegi auli odebrali dyplomy.
Fot. Adam Zakrzewski