Studentka Politechniki Łódzkiej zaprojektowała stroje na Expo 2020

fot. PAP
Stroje wykonane zgodnie z projektami Barbary Florczyk obejrzą goście Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai. Studentka Politechniki Łódzkiej zwyciężyła w konkursie na projekt kolekcji ubrań dla osób obsługujących Pawilon Polski.
REKLAMA

W konkursie zorganizowanym przez łódzką uczelnię wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Województwem Łódzkim (WŁ) wzięły udział projekty strojów przygotowane przez studentów architektury ubioru w ramach zajęć prowadzonych przez dydaktyków z Instytutu Architektury Tekstyliów PŁ.

W finałowym etapie konkursu znalazło się ośmioro studentów i – jak podkreślili członkowie jury – ich projekty, łącząc nowoczesność i tradycję, w oryginalny sposób wpisywały się w hasło Pawilonu Polski "Polska. Kreatywność inspirowana naturą". Przedstawiciele PAIH i WŁ analizowali prace pod kątem komfortu i funkcjonalności ubrań oraz ich stylistycznej zgodności z aranżacją pawilonu. Z kolei przedstawiciele PŁ w jury zwracali uwagę na kreatywność i ciekawe wzornictwo oraz możliwość realizacji projektu.

Oczekiwania wszystkich stron najbardziej spełnił projekt Barbary Florczyk, który – jak podkreśliła zasiadająca w jury dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ prof. Katarzyna Grabowska - bardzo dobrze kojarzy się z polskim ubiorem ludowym.

"Nasza studentka zaproponowała bardzo piękny, charakterystyczny ornament zgeometryzowanej formy florystycznej, nawiązującej do haftów na ludowych strojach. Ornament ten zaproponowała w ubiorach damskich i męskich w dużej, widocznej skali. Ma być on wykonany techniką laserowego wycinania, co przypomina efekt ludowych wycinanek, tak charakterystycznych dla Polski. Kolorystyka całej kolekcji jest w przeważającej części zestawieniem czerwono-białym" – tłumaczyła.

Laureatka, która wcześnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi wskazała, że jej intencją przy tworzeniu projektu było pokazanie szykownej elegancji z zachowaniem lekkości oraz nowoczesności.

"Inspiracją projektu są polskie stroje ludowe. Elementy haftów i laserowych wypalanek nadają kolekcji spójny, unikatowy charakter. Dla kobiet przewidziałam także pasek z podręczną skórzaną torebką, nawiązujący do góralskiej sakwy. Nowoczesny design pozwala na dowolne komponowanie elementów ubioru ze sobą" – wyjaśniła.

Jak podkreślił komisarz generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai Adrian Malinowski, wystawa to nie tylko największe wydarzenie gospodarcze na świecie, ale również wielki festiwal designu.

"Mamy przyjemność pracować z najlepszymi, począwszy od koncepcji architektonicznej, ekspozycji wewnętrznej i projektowania doświadczeń gościa Pawilonu Polski. Do tego grona dołącza laureatka konkursu na stroje dla naszej obsługi, które staną się uzupełnieniem wizerunku Polski jako kraju wyjątkowej kreatywności. Jesteśmy pod dużym wrażeniem talentu i zaangażowania studentów Politechniki Łódzkiej. Z niecierpliwością czekamy, by móc oglądać obsługę naszego pawilonu witającą gości w strojach projektu laureatki konkursu"– zaznaczył.

Jury konkursu nagrodziło także projekty dwojga studentów: Damiana Miziołka oraz Weroniki Wrzosek, przyznając im odpowiednio drugą i trzecią nagrodę.

Wystawy Światowe Expo łączą wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Począwszy od Wielkiej Wystawy w Londynie w 1851 roku, wystawy na pół roku stają się stolicą świata, przyciągając rzesze gości – od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez biznesmenów poszukujących nowych kontraktów, po turystów i rodziny z dziećmi.

Expo 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów aspiruje do tego, by stać się największym show w historii. Ze względu na pandemię COVID-19, Expo 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021 r. a 30 marca 2022 r. pod hasłem: "Connecting Minds, Creating the Future" - "Łącząc umysły, tworzymy przyszłość".

Polska ma zostać zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie. Hasłem Polskiego Pawilonu będzie: "Creativity inspired by nature" - "Kreatywność inspirowana naturą". (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany