Studenci rozpoczynają rok akademicki

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalski
Rok akademicki 2019/2020 na UMK rozpoczęty! Podczas uroczystej inauguracji tytuł honoris causa toruńskiej uczelni otrzymał prof. Norman Davies.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Uroczystości inauguracyjne odbyły się 1 października 2019 r. Rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona uczelni na toruńskim Rynku Staromiejskim przez władze uczelni i władze samorządowe. W imieniu miasta Toruń kwiaty złożyli: prezydent Michał Zaleski, jego zastępcy Zbigniew Fiderewicz i Zbigniew Wasielewski oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Część główna inauguracji odbyła się w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wzięli w niej udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele jednostek samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, uczelni wyższych z województwa kujawsko-pomorskiego, a także z zagranicy, środowisk naukowych.

O nowej strukturze wydziałów, reformie szkolnictwa wyższego i jej wpływie na toruńską uczelnię, a także założeniach i wyzwaniach dla UMK oraz społeczności akademickiej na nowy rok akademicki mówił rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn. Przypomniał także, że w roku 2020 przypada jubileusz 75-lecia działalności uczelni.

Podczas inauguracji głos zabrał także prezydent miasta Torunia Michał Zaleski. W swoim wystąpieniu prezydent poinformował, że w połowie września Rada Miasta Torunia odnowiła i przyjęła spójny Miejski Program Stypendialny dla studentów toruńskich uczelni wyższych. Jest w nim mowa o stypendiach naukowych i stypendiach na start, nabór wniosków już trwa.

- Wszystkim studentom UMK, w tym studentom pierwszego rocznika, gratuluję związania swoich naukowych aspiracji z toruńską uczelnią i zachęcam do skorzystania z tej formy miejskiego mecenatu. Wyraża on niezmienne odczucia wszystkich torunian, dla których Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest największa chlubą ich miasta. Zachęcam młodych ludzi także do korzystania z licznych atrakcji i wydarzeń, jakie mają miejsce w naszym mieście, np. z bogatej oferty kulturalnejpowiedział prezydent Michał Zaleski.

Ważnym punktem inauguracji było ślubowanie uczniów klas pierwszych Liceum Akademickiego oraz studentów I roku poszczególnych wydziałów.

Bohaterem wydarzenia był profesor Norman Davies, który otrzymał tytuł honoris causa UMK. - Jest to dla nas powód do dumy, że tak wybitny historyk, absolwent najważniejszego uniwersytetu na świecie, profesor Uniwersytetu Londyńskiego stanie się członkiem naszej społeczności – powiedział rektor UMK prof. Andrzej Tretyn. Prezydent Michał Zaleski wspomniał spotkanie z mieszkającymi w Toruniu uczestnikami Powstania Warszawskiego w roku 2004, podczas którego przekazał im książkę prof. Normana Davisa „Powstanie "44”. - Do dziś pamiętam ich wzruszenie, szczęście i łzy. To potwierdza, że tytuł honoris causa otrzymuje wielki człowiek, wybitny historyk, ale także osoba, która potrafi trafić do ludzkich serc i umysłów – podkreślił prezydent.

Profesor Norman Davies wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Historia, nauka i humanistyka".

Fot. Sławomir Kowalski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany