25 kwiecień 2021

Poznań: V edycja konkursu „Zbuduj rower z drewna”

fot. PAP
Do piątku będą przyjmowane zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w piątej edycji konkursu „Zbuduj rower z drewna” organizowanego co dwa lata przez Koła Naukowego Technologów Drewna z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP).
REKLAMA

Prezes Koła Naukowego Technologów Drewna UPP Maciej Marecki powiedział PAP, że konkurs ma przede wszystkim promować drewno jako materiał konstrukcyjny. „Wymogiem konkursu jest, by rower jeździł” – zaznaczył. Dodał, że do tej pory konstruktorzy musieli udowodnić to na żywo, ale w tegorocznej edycji, ze względu na pandemię, wystarczą nagrania pokazujące jeżdżące jednoślady. Zaznaczył, że rower nie może np. złamać się po przejechaniu 10-15 m.

Marecki zapewnił, że do budowy roweru można użyć zarówno sosny, dębu czy buku jak też egzotycznych gatunków drzew.

Jak przyznał, oprócz drewnianej ramy rowery mogą, choć nie muszą, posiadać drewniane koła. „Zdarzało się, że nawet zębatki były zrobione z drewna. Był rower, który chyba tylko opon nie miał drewnianych. Im więcej tych elementów drewnianych, tym lepiej” – zaznaczył Marecki.

Do konkursu mogą zgłaszać się maksymalnie trzyosobowe zespoły. „To jest dość niszowy konkurs. Nie jest tak, że zgłaszają się do nas dziesiątki czy setki osób. W historii konkursu maksymalnie mieliśmy 10 zgłoszeń. W tym roku mamy cztery i czekamy jeszcze” – przyznał.

Organizowany, co dwa lata, od 2013 r. konkurs na budowę drewnianych rowerów wymyślili studenci razem z opiekunem koła naukowego. Marecki przypomniał, że pierwotnie był to konkurs dla studentów.

Finał konkursu, który ze względu na pandemię będzie transmitowany w internecie, zaplanowano na 11 czerwca, jednak powstałe konstrukcje mają być wystawione w czasie tegorocznych targów przemysłu drzewnego DREMA.

Zgłoszenia od uczestników będą przyjmowane do 30 kwietnia. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP: https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/v-edycja-konkursu-zbuduj-rower-z-drewna. (PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-21 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-05 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany