Niedzielski: Uniwersytet Rzeszowski wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego

fot. PAP
Dzięki budowie własnej infrastruktury klinicznej ośrodek rzeszowski już na trwałe wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego - oświadczył w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie podpisania deklaracji współpracy ws. budowy Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie.
REKLAMA

W czasie uroczystości szef resortu zdrowia powiedział, że jeśli nie pojawią się wszystkie ręce na pokładzie, to model walki z pandemią będzie niepełny. Jak ocenił - "niestety odbywałoby się to jeszcze większym kosztem".

Wskazał, że "pandemia nauczyła nas, że zapotrzebowanie na kadry lekarskie musi stać się nie tylko deklaratywnym, ale rzeczywistym priorytetem państwa".

"Doświadczenie pandemii jednoczy nas na tyle, żeby wspólnie w ramach hasła +wszystkie ręce na pokład+ z determinacją robić wszystko, żeby tych kadr medycznych w Polsce nigdy nie zabrakło" - powiedział Niedzielski.

"Jako minister zdrowia bardzo cieszę się, że ta inicjatywa, to ziarno, które zostało pięć lat temu zasiane i z takim trudem też pielęgnowane, teraz kiełkuje już nie tylko pierwszymi absolwentami, ale budową własnej infrastruktury klinicznej, co oznacza, że ośrodek rzeszowski już na trwałe wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego" - oświadczył.

Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że od wielu lat Rzeszów prężnie rozwija się naukowo. "Od pięciu lat w Rzeszowie działa kierunek lekarski. W tym roku będziemy mieć pierwszych absolwentów - blisko stu nowych lekarzy wykształconych w Uniwersytecie Rzeszowskim" - zauważył Czarnek. Jak ocenił, "kierunek lekarski rozwija się znakomicie".

Zaznaczył, że rozwój uczelni "jest w żywotnym interesie państwa polskiego".

"Potrzebujemy nowych kadr lekarskich, nowych lekarzy w liczbie kilkudziesięciu tysięcy w perspektywie kolejnych lat. Żeby tak się stało, musimy ich kształcić właśnie w takich nowych miejscach, w takich nowych ośrodkach, jak Uniwersytet Rzeszowski" - powiedział Czarnek.

Wskazał, że warunkiem rozwoju Collegium Medicum Uniwersytetu Rzeszowskiego potrzebna jest koncepcja, która będzie konsekwentnie realizowana - budowy Szpitala Uniwersyteckiego na bazie Szpitala Wojewódzkiego - szpitala, który będzie zreorganizowany, ale też rozbudowy o tę nową placówkę wyspecjalizowaną w leczeniu chorób onkologicznych.

W uroczystości wziął udział m.in. rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek, Agnieszka Pipała

mgw/ api/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-18 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-19 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-20 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany