10 wrzesień 2023

M72 strzeliło po raz pierwszy

fot. nadesłane
7 września 2023 roku żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT wzięli udział w pierwszym w Polsce strzelaniu bojowym z nowego granatnika M72. Szkolenie odbyło się na poligonie w Toruniu, pod okiem norweskich instruktorów i kadry szkoleniowej z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
REKLAMA
Przeprowadzone strzelania bojowe na poligonie w Toruniu zakończyły dotychczasowy etap nauki instruktorów granatników M72. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad OT z całego kraju.

Granatnik M72 EC MK1 to jedna z najnowszych wersji z rodziny lekkich granatników jednorazowych M-72 LAW (Light Anti-tank Weapon). Przeznaczony jest do zwalczania wszelkiego rodzaju wozów bojowych, w tym do niszczenia ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi. 

Strzelania bojową wersją granatnika M72 kończą pierwszy etap wdrażania nowej broni do Sił Zbrojnych. Główną rolę odegrało w tym procesie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, przygotowując instruktorów do dalszego szkolenia, a także zapewniając całe oprzyrządowania systemu szkolenia – podkreśla Dowódca Terytorialsów gen. dyw. Maciej KLISZ i dodaje

Należy również wspomnieć, że granatnik M72 będzie wypierał wysłużone granatniki RPG-7, efektywnie uzupełniając system ognia przeciwpancernego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Dodatkowo, nowoczesna konstrukcja pozwala na prowadzenie szkolenia z wykorzystaniem tzw. wkładki, zdecydowanie zwiększając jego efektywność oraz przede wszystkim liczbę szkolonych żołnierzy. Kolejny raz WOT dostarcza nową jakość do Sił Zbrojnych, efektywnie zwiększając potencjał Sił Zbrojnych.

Po raz pierwszy mieliśmy okazję strzelać wersją bojową granatnika M72. Do tego zadania przygotowywaliśmy się wcześniej, podczas strzelań wersją ćwiczebną na kursie dla instruktorów. Nowy granatnik jest bronią lekką, podręczną i łatwą w obsłudze. Uważam, że z powodzeniem sprawdzi się w sekcjach lekkiej piechoty – mówi uczestnik kursu, żołnierz 2 Lubelskiej Brygady OT.2 Lubelska Brygada OT posiada już na swoim wyposażeniu granatniki M72 i niebawem nowo wyszkoleni instruktorzy rozpoczną w brygadzie szkolenia żołnierzy - operatorów tej broni.

Jednostrzałowy granatnik M72 EC MK1 jest wykonany m.in. z włókna węglowego, z nową głowicą kumulacyjną, wyposażoną w nowy zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem oraz samolikwidatorem aktywującym się w przypadku chybienia w cel. Granatnik dodatkowo posiada szynę picatinny, która umożliwia strzelającemu montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.

Na początku lipca ubiegłego roku decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano z norweską firmą umowę na zakup kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych.

Przedmiotem umowy była dostawa lekkich granatników jednorazowych M72 EC MK1 wraz z pakietem logistycznym (zestaw narzędzi i oprzyrządowanie przeznaczone do obsługiwania technicznego sprzętu).
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
16°C
wschód słońca: 06:50
zachód słońca: 18:19
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2023-10-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-05 19:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-05 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-06 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany