4 październik 2022

Kilkadziesiąt kilogramów materiałów wybuchowych – saperzy w akcji!

fot. nadesłane
W zeszłym tygodniu w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej kilkudziesięciu żołnierzy wzięło udział w specjalistycznym szkoleniu saperskim. W czasie kursu Terytorialsi wysadzili kilkadziesiąt kilogramów materiałów wybuchowych.
REKLAMA
Jestem saperem w swojej Brygadzie i szkolę się w tym kierunku. Kurs oceniam bardzo dobrze, jestem pozytywnie zaskoczona wysokim poziomem szkolenia. Z pewnością jest dużo lepiej niż się spodziewałam, a w szczególności wrażenie robi ogromna liczba praktyk, zasobów i możliwości.” - powiedziała uczestniczka kursu, żołnierz 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej podczas przeprowadzonych kursów w ciągu roku szkoli nawet kilkuset saperów rocznie. Podczas pierwszego etapu szkolenia, żołnierze uczą się między innymi różnych sposobów wysadzania, niszczenia konstrukcji drewnianych, metalowych i betonowych, pokonywania zapór inżynieryjnych, ustawiania, usuwania i niszczenia min, a także wykonywania przejść w polu minowym.

“Należę do sekcji inżynieryjnej, jestem saperem i szkolenie robi na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Można dowiedzieć się nowych i wielu ciekawych rzeczy. Kadra jest doskonale przygotowana i wyszkolona co zdecydowanie ułatwia naukę. Z pewnością, najciekawszym i najbardziej satysfakcjonującym elementem jest wysadzanie elementów.” – dodał żołnierz 2 Lubelskiej Brygady OT.

Drugi etap szkolenia ma na celu zapoznanie żołnierzy z podstawami metodyki prowadzenia zajęć, dzięki czemu zyskują oni wiedzę pozwalającą im na występowanie w roli instruktora. W tym etapie szkolenia to kursanci pod okiem kadry CSWOT prowadzą zajęcia z zakresu saperstwa i inżynierii wojskowej, a wykładowcy reagują i poprawiają każde najmniejsze niedociągnięcie.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej.

Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
-0.9°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 15:28
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2022-12-10 10:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 13:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 16:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 18:00
miejsce
Młodzieżowy Dom Kultury, Toruń,...
wstęp biletowany