Czarnek: szkoły specjalne będą korzystały ze szczególnej pomocy i wsparcia

fot. PAP
Możemy zapewnić, że tego rodzaju placówki, jak Zespół Szkół Specjalnych w Warcie będą korzystały ze szczególnej pomocy i wsparcia Ministerstwa Edukacji i Nauki – zapewnił w czwartek szef tego resortu Przemysław Czarnek podczas wizyty w ZSS w Warcie (woj. łódzkie).
REKLAMA

Szef resortu edukacji i nauki uczestniczył w czwartek w święcie szkoły w Zespole Szkół Specjalnych w Warcie będącą publiczną placówką m.in. dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz z autyzmem. Uroczystość zorganizowano z okazji zbliżającej się rocznicy urodzin patronki szkoły Marii Konopnickiej.

Jak przyznał minister Czarnek, jego wizyta w dniu święta tego typu placówki jest po to, by podkreślić, że Polska ma szczególne osiągnięcia w zakresie szkolnictwa specjalnego.

"Rozwój szkolnictwa specjalnego w ostatnich kilkudziesięciu latach w Polsce, to wielka wartość, którą musimy wzmacniać. Nie ma mowy w ministerstwie edukacji, nie ma mowy w polskim rządzie o jakimkolwiek osłabianiu, czy wręcz likwidacji szkolnictwa specjalnego. To są jakieś pogłoski, które chodzą i wynikają z jakiegoś niezrozumienia tego, co się dzieje w Ministerstwie Edukacji i Nauki" – zapewnił.

Dodał, że drogą do tego, by jeszcze lepiej i pełniej uczyć oraz wychowywać wszystkie dzieci – bez względu na pełnosprawność lub niepełnosprawność oraz jego stopień – jest wzmacnianie i rozwijanie szkolnictwa specjalnego.

"Cieszę się bardzo pani dyrektor, cieszę się bardzo droga Elu, że możemy tutaj w Warcie w zespole szkół wyjątkowych tę sprawę podkreślić. Możemy zapewnić, że tego rodzaju placówki, jak Zespół Szkół Specjalnych w Warcie będą korzystały ze szczególnej pomocy i wsparcia Ministerstwa Edukacji i Nauki" – zadeklarował minister Czarnek.

Poinformował, że dyrektor placówki Elżbieta Słowińska będzie członkiem stałego zespołu doradczego ministra edukacji i nauki ds. rozwoju szkolnictwa specjalistycznego. "Bo jedną z rzeczy, która jest pewna, to ta, że chcemy iść w kierunku zmiany nazwy tego rodzaju placówek. To są placówki specjalistyczne i chyba zespół szkół specjalistycznych to byłaby lepsza nazwa i podkreślająca jeszcze bardziej wagę tej szkoły dla rozwoju i edukacji dzieci i młodzieży z rozmaitymi niepełnosprawnościami" – zaznaczył.

Szef MEiN podziękował dyrektor ZSS w Warcie oraz całemu gronu pedagogicznemu za pracę z dziećmi i młodzieżą.

W rozmowie z dziennikarzami Czarnek powtórzył, że tego typu placówki mogą liczyć na szczególne wsparcie pod każdym względem. Zapewnił, że resort edukacji i nauki chce rozwijać szkolnictwo specjalne, ponieważ - jak mówił - nie ma alternatywy dla dwutorowej edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

"W tego rodzaju placówkach na wyjątkowo wysokim poziomie uczą się dzieci, które w szkołach ogólnodostępnych nie miałby takiej opieki i takiego podejścia specjalistycznego do edukacji ze względu na ich niepełnosprawności. Zespół Szkół Specjalnych w Warcie jest wizytówką szkolnictwa specjalnego. Będziemy rozwijać tę placówkę również pod kątem infrastrukturalnym" – wyjaśnił.

ZSS w Warcie jest szkołą publiczną dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym; z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera; z niepełnosprawnościami sprzężonymi; niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją. W skład zespołu wchodzą: Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Warcie oraz Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Warcie. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany