125 lat minęło

fot. www.torun.pl / Adam Zakrzewski
8 maja 2019 roku Szkoła Podstawowa nr 9 im. Stanisławy Jaworskiej obchodziła 125-lecie. Obchodom jubileuszu towarzyszyło odsłonięcie tablicy poświęconej patronce szkoły i festyn dla uczniów i rodziców.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
928
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Szkoła Podstawowa nr 9 została założona 125 lat temu, od 50 lat nosi imię Stanisławy Jaworskiej. Patronka szkoły to przedwojenna nauczycielka, harcerka i bohaterka zasłużona dla Wrzosów. Pracując z młodzieżą tuż po wybuchu II wojny światowej, wpajała jej umiłowanie ojczystego kraju i jego przyrody, zachęca do nauki i zdobywania nowych zawodów. Zginęła 31 października 1939 roku z rąk okupantów podczas masowych rozstrzelań na Barbarce.

Co roku, w rocznicę zakończenia wojny społeczność szkoły honoruje nauczycielkę, która 50 lat temu została patronką „dziewiątki”. Tegoroczne obchody były wyjątkowe, bo szkoła świętowała 125-lecie istnienia.

Oficjalne uroczystości poprzedziło odsłonięcie tablicy pamiątkowej przypominającej postać Jaworskiej. Nie zabrakło wspomnień, gratulacji i życzeń z okazji tej wyjątkowej rocznicy.

Podczas uroczystej akademii zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz odczytał list, który do dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów SP nr 9 skierował prezydent Michał Zaleski.

- Na toruńskich Wrzosach szkoła-jubilatka trwa, jako jedna z najlepszych w tej części miasta. Tworzycie Państwo społeczność, której podstawę stanowią przyjacielskie relacje. Niech nigdy nie zabraknie Wam motywacji do nauki i pracyżyczył prezydent.

Jako prezent na 125 urodziny na ręce dyrektora „dziewiątki” Andrzej Rakowicz wraz z radnymi Dariuszem Mądrzejewskim i Jackiem Krzyżaniakiem przekazali prezent – interaktywną tablicę edukacyjną oraz okolicznościowy kafelek przedstawiający budynek szkoły.

Z okazji jubileuszu nauczyciele i uczniowie przygotowali specjalną „kapsułę czasu”, która została zamknięta i dopiero za 25 lat kolejni  wychowankowie szkoły poznają jej zawartość, w ten sposób pamiętając o jubileuszu 150-lecia.

Po części oficjalnej szkolna społeczność bawiła się podczas festynu rodzinnego.

Fot. Adam Zakrzewski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
928
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany