100 lat Uniwersytetu Morskiego

fot. www.torun.pl
Toruń wraz z Gdynią świętuje setną rocznicę tamtejszego Uniwersytetu Morskiego oraz szkolnictwa morskiego w Polsce. Podczas uroczystości nadano tytuł doktora honoris causa związanemu z Toruniem kapitanowi Zbigniewowi Sulatyckiemu.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
690
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Uroczystości odbyły się 17 czerwca 2020 roku na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. W obchody jubileuszu włączyła się delegacja Torunia. Miasto Kopernika znane jest ze swoich związków ze szkolnictwem morskim. W uroczystościach wziął udział prezydent Michał Zaleski, który skierował uroczysty list gratulacyjny do rektora uczelni prof. dr hab. inż. Janusza Zarębskiego.

Z okazji 100-lecia Uniwersytet Morski w Gdyni oraz szkolnictwa morskiego w Polsce proszę Pana Rektora, naukowców, pracowników i całą społeczność akademicką uczelni o przyjęcie słów szacunku i toruńskiej sympatii napisał prezydent Zaleski - Gratuluję Panu Rektorowi zaznaczenia wysokiej rangi tego rocznicowego wspomnienia. Ukazuje ono związki Rzeczypospolitej z Bałtykiem, co również w Toruniu, w którym narodziła się nowożytna wyższa edukacja marynarki wojennej, przyjmujemy z oczywistym zrozumieniem i aprobatą. Kopernikański i nadwiślański Toruń świętuje wraz z Wami.

Prezydent Torunia odniósł się również do nadania tytułu doktora honoris causa kapitanowi Zbigniewowi Sulatyckiemu podczas uroczystego posiedzenia senatu gdyńskiej uczelni - Z uznaniem odbieram nadanie tytułu doktora honoris causa Panu Kapitanowi Zbigniewowi Sulatyckiemu, którego w Toruniu doskonale znamy nie tylko jako przewodniczącego Konwentu Morskiego i oddanego promotora ożywiania polskiej gospodarki morskiej, ale także jako częstego gościa i przyjaciela Torunia.

Kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Salutycki to znana postać w kręgach gospodarki morskiej. Przez wiele lat zabiegał o skuteczną obecność Polski na Bałtyku i morzach całego świata. W latach 1991-1993 był wiceministrem transportu i gospodarki morskiej, a do 2012 roku pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Thorunium.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
690
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-11 19:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 16:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany