28 lipiec 2021

W Polsce potrzebujemy mieszkań dla rodzin o średnich dochodach

fot. PAP
W Polsce potrzebujemy mieszkań dla rodzin o średnich dochodach; dla tych którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku deweloperskim, ale stać ich na płacenie rozsądnego czynszu – mówił w środę w Głogowie wicepremier Jarosław Gowin.
REKLAMA

Szef resortu Rozwoju, Pracy i Technologii wziął w środę udział w Głogowie w uroczystości oddania do użytku budynku wielorodzinnego TBS. W 17 już budynku wybudowanym przez TBS w Głogowie znajdują się 32 mieszkania na wynajem. „To mieszkania dla 32 polskich rodzin, które mając zapewnione godne warunki życia mogą teraz myśleć o dalszym rozwoju, narodzinach kolejnych dzieci” - mówił Gowin.

Wicepremier podkreślił, że w Polsce potrzeba mieszkań dla rodzin o średnich dochodach. „Dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku deweloperskim, ale stać ich na płacenie rozsądnego czynszu” - mówił. Dodał, że nowe mieszkania powinny powstawać nie tylko w metropoliach, ale też mniejszych miastach, takich jak na przykład Głogów.

„To jest wyzwanie dla rządu i dla samorządów. Bo na tym polu współpraca rządu i samorządu jest absolutną koniecznością; taka współpraca daje najlepsze efekty” - mówił.

Dodał, że aby skutecznie zaspokoić potrzeby mieszkaniowe polskich rodzin o umiarkowanych dochodach należy „postawić na współprace z Towarzystwami Budownictwa Społecznego oraz społecznymi inicjatywnymi mieszkaniowymi”. „Dlatego też na budowę budynku nr 17 w Głogowie, nowo utworzony rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa przekazał kwotę 847 tys.” - mówił Gowin.

Wicepremier poinformował też, że gmina Głogów otrzymała kolejne wsparcie z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. To 830 tys. zł. na budowę kolejnych mieszkań. „Dodatkowo ta inwestycja zostanie sfinansowana bezzwrotnym grantem z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie ponad 2,1 mln zł” - mówił szef resortu Rozwoju, Pracy i Technologii. Dodał, że dzięki temu wsparci w Głogowie, przy ul. gen. Józefa Sowińskiego, powstaną kolejne 32 mieszkania.

„W planach jest też następna inwestycja, na którą mogę przekazać symboliczny czek w wysokości ponad 1,2 mln zł. Ta inwestycja zostanie zrealizowana przy ulicach Folwarcznej, Witolda Pileckiego i gen. Grota-Roweckiego w Głogowie” - przekazał Gowin. Powstaną tam dwa budynki, a w każdym 24 mieszkania.

Wicepremier podkreślił, że dotacje to efekt działań, które podejmuje rząd i kierowany przez niego resort. „Chodzi m.in. o wyższe wparcie, aż do 80 proc. inwestycji z funduszu dopłat na tworzenie mieszkaniowego zasobu gminnego i remonty zdegradowanego zasobu gminnego. Podnieśliśmy też (...) wsparcie do 35 proc. inwestycji na udział gmin w inwestycjach TBS-ów oraz społecznych inicjatywach mieszkaniowych, a także na wsparcie z rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, który dysponuje w sumie kwotę 1,5 mld zł dla samorządów na inwestycje w społeczne budownictwo czynszowe” - wyliczał Gowin. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-11-23 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-25 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 17:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany