Wsparcie dla przedsiębiorców

fot. www.torun.pl / Michał Kunicki
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przygotowuje odpowiednie procedury umożliwiające dzierżawcom lokali gminnych czasowe umorzenie opłat czynszowych lub rozłożenie ich na raty. W ten sposób miasto chce pomóc przedsiębiorcom, którzy ze względu na stan epidemiczny narażeni są na ogromne straty.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Władze miasta przygotowały szereg propozycji, które mają wesprzeć przedsiębiorców, nie mogących prowadzić działalności gospodarczej lub prowadzących ją w znacznie ograniczonym stopniu.

- Jesteśmy przygotowali, aby praktycznie niezwłocznie podejmować decyzję dotyczące rozłożenia na raty lub odroczenia płatności za wynajem lokali znajdujących się w zarządzie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie, na wniosek najemcy lub dzierżawcy lokalu. Takie rozwiązanie nie wyklucza możliwości umorzenia płatności ale ta, możliwa jest tylko w przypadkach całkowitego zamknięcia lokalu, nieprowadzenia w nim żadnej działalności gospodarczej. Można ją zastosować tylko po wyczerpaniu wspomnianych możliwości rozłożenia płatności na raty i odroczenia. Znacznie bardziej ograniczone są możliwości wynikające z rozwiązań ustawowych dotyczących podatku od nieruchomości. Nie można przesunąć terminu zapłaty, ale można ten podatek rozłożyć na raty lub odroczyć termin spłaty (jeśli powstanie przynajmniej miesięczna zaległość). W przypadku wieczystego użytkowania można rozłożyć płatność na cztery raty – ale tylko na wniosek wieczystego użytkownikapoinformował prezydent miasta Michał Zaleski.

Prezydent przesłał także do premiera Mateusza Morawieckiego swoje propozycje rozwiązań ustawowych zmieniających rozwiązania, które obecnie mogą być uciążliwe dla przedsiębiorców.

- Mam nadzieję, że te propozycje będą rozpatrywane – dodaje prezydent.

Ze względy na obowiązujący stan epidemiczny nie ma możliwości na uzyskanie zgody na prowadzenie ogródka gastronomicznego przy lokalu – działalność stacjonarna restauracji jest obecnie niemożliwa, dlatego Urząd Miasta Torunia nie będzie wydawać takich zezwoleń.

fot. Michał Kunicki

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany