3 wrzesień 2022

Pieniądze na wiejską przedsiębiorczość

zdjęcie: Pieniądze na wiejską przedsiębiorczość / fot. nadeslane
fot. nadeslane
Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski spotkał się z beneficjentami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), którzy podpisali dziś (2 września) umowy o dofinansowanie ich projektów biznesowych z samorządem województwa. Łączna wartość umów to blisko 1,5 miliona złotych.
REKLAMA
Biznes na wsi wciąż wymaga wsparcia, dlatego instrument, dzięki któremu możliwe są bezpośrednie dotacje do tego typu działalności, jest właściwym rozwiązaniem – stwierdził w swoim wystąpieniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Dystrybucję tych środków marszałkowska administracja regionu scedowała na lokalne grupy działania (LGD), czyli podmioty, które najlepiej znają lokalną wiejską rzeczywistość i potrzeby lokalnych społeczności

Adresaci zakontraktowanych dziś środków PROW reprezentują szerokie spektrum biznesowe – od przedsiębiorstw działających na rzecz rolnictwa przez usługi noclegowe i budowę dróg po doradztwo inwestycyjne i usługi konsultingowe

W ramach wdrażanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu segmentu PROW  2014-2020 podpisano już 2,5 tysiąca umów na łącznie ponad 440 mln złotych. Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach tej puli to 76 mln złotych - 44 mln złotych na podejmowanie działalności gospodarczej i 32 mln złotych na rozwijanie istniejącego biznesu.

LGD-y to partnerstwa tworzone przez samych mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy, które wspólnie z samorządem województwa wdrażają finansowany z europejskich środków mechanizm określany jako rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS). W naszym regionie jest ich 28. Kujawsko-Pomorskie jest jedynym polskim regionem, w którym LGD-y działają nie tylko na terenach wiejskich, ale też w miastach. Dysponują środkami PROW oraz naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze – także m.in. na rozwój infrastruktury drogowej, zachowanie dziedzictwa i promocję lokalnych produktów, a także przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony środowiska i rozwój infrastruktury turystycznej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
15°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 18:25
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2022-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-30 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
Dwa Światy, Toruń, ul. Ducha Św....
wstęp biletowany