23 wrzesień 2020

Emilewicz: rozpoczynamy konsultacje 200 projektów do KPO

fot. PAP
Rozpoczynamy konsultacje społeczne 200 projektów przygotowanych przez nasz resort do Krajowego Planu Odbudowy – poinformowała w środę na konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
REKLAMA

Jak wskazała, resort liczy na szerokie konsultacje zarówno z sektorem prywatnym jak i samorządowym. „Pierwszy raz na taką skalę uruchamiany proces konsultacji wykorzystania instrumentu uruchamianego ze środków Unii Europejskiej” – wskazała. Dodała, że pomysły, które trafią do resortu, zostaną wybierane i zgłoszone do Krajowego Planu Odbudowy.

Wśród takich zgłoszonych projektów – jak wskazała Emilewicz – jest np. koncepcja budowy w Polsce hubu biotechnologicznego, który ma zapewnić bezpieczeństwo medyczne i farmakologiczne kraju. Inne pomysły dotyczą m.in. stworzenia centrum mikroelektroniki, rozwoju sektora kosmicznego, rozwoju energetyki prosumenckiej i farm wiatrowych, budownictwa oraz efektywności energetycznej budynków, wsparcia gmin uzdrowiskowych i utworzenia zaplecza dla budowy offshore.

Minister oceniła, że KPO to ogromna szansa na dalszą modernizację kraju. Przypomniała, że wynegocjowana przez premiera Mateusza Morawieckiego kwota wsparcia polskiej gospodarki ze środków UE na walkę ze skutkami COVID, to ponad 60 mld euro. Wyraziła nadzieję, że część tej kwoty trafi na rynek już w przyszłym roku.

Emilewicz powiedziała też, że na stronie www.planodbudowy.gov.pl każdy zainteresowany obywatel będzie mógł zgłosić swój pomysł w jednym z czerech obszarów, które MR traktuje jako priorytetowe w planach nad KPO Są to: odporne społeczeństwo, odporne państwo, odporne środowisko i odporna gospodarka.

Wskazała, że środki z Europejskiego Instrumentu Odbudowy (750 mld euro na lata 2021-2027) będą istotnym wsparciem dla polskiej gospodarki, gdy wyczerpią się środki z dotychczasowych instrumentów, takich jak np. tarcza antykryzysowa. Dodała, że obecnie, ponieważ "nie mamy żadnego sektora, który byłby wyłączony w trybie ustawowym, nie planujemy przedłużenia instrumentów, które działały w kwietniu, maju i w czerwcu".

Zaznaczyła, że obecnie mowa jest "raczej o uruchomieniu środków płynnościowych, czy to za sprawą zamówień publicznych czy Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz ulg podatkowych, jakie przygotowujemy w ramach ulgi na automatyzację i robotyzację". Oceniła, że dane gospodarcze wskazują na poprawę kondycji sektora produkcji i wzrost miejsc pracy. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
10523
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany