26 marzec 2015

Stulatek blisko kolejnego rekordu

10. Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki, które odbywają się w Toruniu, przekroczyły półmetek. Największym wydarzeniem trzeciego dnia rywalizacji był start w biegu na 60 metrów 105-letniego Stanisława Kowalskiego.

Świdniczanin jest aktualnym rekordzistą świata w swojej kategorii wiekowej (M100+). W grudniu podczas drużynowych mistrzostw Polski 60-metrowy dystans pokonał w czasie 19,72s.
Mam zamiar poprawić ten rezultat – podkreślał tuż przed zawodami nestor polskich lekkoatletów. – Myślę, że jestem w stanie to zrobić.

Stanisław Kowalski ma na swoim koncie także rekord Europy w kategorii M100+ w biegu na 100 metrów (32,79s). Do rekordowego wyniku na mistrzostwach Europy zabrakło mu bardzo niewiele. 60 metrów przy głośnym aplauzie licznie zgromadzonej publiczności świdniczanin pokonał w czasie 20,27s. Biegacz, który kilkanaście dni po mistrzostwach kończy 105 lat, na ostatnich metrach nieco zwolnił, jednocześnie pozdrawiając wiwatujących kibiców.

W czwartek Stanisław Kowalski wystartuje w jeszcze dwóch konkurencjach. O godz. 9.00 rano będzie rzucał dyskiem, po południu (około godz. 17.15) stanie do pchnięcia kulą.

Medal zdobyty przez Stanisława Kowalskiego w biegu na 60 metrów jest dwunastym złotym krążkiem wywalczonym przez polskich lekkoatletów w 10. Halowych Mistrzostwach Europy Weteranów. W czempionacie dotychczas ustanowiono dziewięć rekordów świata w różnych kategoriach wiekowych. Autorką jednego z nich była reprezentantka Polski, olimpijka z Barcelony – Genowefa Patla (kategoria W50). W swojej koronnej konkurencji we wtorek posłała oszczep na odległość 45,27m. Mistrzostwo Europy w kategorii W35 w rzucie oszczepem wywalczyła z kolei Barbara Madejczyk, uczestniczka igrzysk w Atenach i Pekinie.

We wtorek, drugiego dnia rywalizacji, Polacy bardzo dobrze zaprezentowali się także w pchnięciu kulą. Złoty medal w M35 zdobył były medalista mistrzostw Polski seniorów i wicemistrz świata strongman z 2007 roku – Sebastian Wenta (17,15m). Drugi w tym gronie był Przemysław Płoski. Dobrze w swojej kategorii (M40) zaprezentował się wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – Sebastian Chmara. Były halowy mistrz świata i Europy w siedmioboju uzyskał wynik 12,75m, co dało mu ostatecznie piąte miejsce. Bezkonkurencyjny wśród czterdziestolatków okazał się Niemiec Andy Dittmar, który posłał kulę odległość niemalże 18 metrów. Wicemistrzem Europy w tej kategorii został Krzysztof Kaszuba. W M45 zwyciężył z kolei Grzegorz Pawelski. Drugi był kolejny z Polaków – Mirosław Witek.

Znakomite rezultaty notowano także na bieżni. Rekord świata w kategorii W55 ustanowiła Francuzka Nicole Alexis, która 60 merów przebiegła w czasie 8,02s. Na tym samym dystansie wśród mężczyzn pobiegł znany dziennikarz i komentator sportowy – Przemysław Babiarz, który jednak nie dał rady zakwalifikować się do  środowego finału tejże konkurencji.

W środę po złoto poza wspominanym Stanisławem Kowalskim sięgnął też Mirosław Witek (M45, rzut oszczepem). Srebrny medal zdobył mistrz Europy w pchnięciu kulą – Grzegorz Pawelski.
Rywalizacja w ramach czempionatu odbywa się w ramach 21 konkurencji. Mistrzostwa potrwają do soboty, 28. marca. Zawody odbywają się w nowej toruńskiej hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema oraz na terenach z nią sąsiadujących. W zmaganiach bierze udział blisko 2400 sportowców z 39 krajów.